Litania Loretańska - historia

Maj to miesiąc szczególnie Maryjny w którym modlimy się do Matki Bożej Litanią Loretańską więc stwierdziłam, że warto tu zamieścić krótką historię tej pięknej modlitwy.

Słowo "litania" oznacza w języku greckim prośbę.
Początki Litanii Loretańskiej sięgają XIII wieku i są związane z Francją - wzorem była poezja rycerska.

Jednak rozwój modlitwy, której sednem są wezwania do Matki Bożej, rozpowszechnił się pod koniec XVI w. Wszystko za sprawą miasteczka Loreto, gdzie mieści się słynne sanktuarium Maryjne. Tradycja głosi, że w XIII wieku do Loreto został przeniesiony przez anioły Domek Nazaretański w którym przyszła na świat Matka Boża. To właśnie w tym sanktuarium pielgrzymi odmawiali litanię o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1531 r. Litania ukazała się drukiem po raz pierwszy w 1572 roku we Florencji i składała się z 43 wezwań. Druk cieszył się wielką popularnością i był wielokrotnie wznawiany.
W bulli "Redituri" z 1581 roku papież Sykstus V udzielił za jej odmawianie 200 dniowego odpustu i zachęcał wiernych do jej odmawiania. Kolejne odpusty przywiązali do tej modlitwy Pius VII oraz Pius XI w 1932 r. Papież Benedykt XIV zatwierdził Litanię Loretańską i zezwolił stosować w publicznym kulcie Kościoła. Wezwania litanii podlegały na przestrzeni wieków licznym zmianom.

Początkowo wezwania Litanii Loretańskiej były dodawane spontanicznie i chaotycznie, trochę bez ładu i składu.
Tekst modlitwy został ujednolicony w 1631 roku. Wtedy to Święta Kongregacja Obrzędów zakazała samowolnego dokonywania zmian w tekście i od tej pory każdy tytuł Matki Bożej musiał zostać zatwierdzony przez Kościół.
Niegdyś były w Litanii takie wezwania jak: Mistrzyni pokory czy Bramo odkupienia, których obecnie nie ma. Znane nam dziś wezwania pojawiały się na przestrzeni wieków, np. Królowo Różańca Świętego (1675 r.), Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta (1846), Matko Dobrej Rady (1903), Królowo pokoju (1917), Królowo wniebowzięta (1950), Królowo Kościoła (1980), Królowo Pokoju (1995).
Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski obchodzonej 3 maja do Litanii dołączono w 1933 roku wezwanie Królowo Korony Polskiej, które po II wojnie światowej zostało zmienione na Królowo Polski.
W 2014 roku do polskiej wersji Litanii dołączono wezwanie Matko Miłosierdzia.
Obecnie Litania Loretańska składa się z 55 wezwań. Ostatnie polskie tłumaczenia trzech najnowszych wezwań zatwierdziła Konferencja Episkopatu Polski 28 sierpnia 2020 roku i są to: Matko miłosierdzia, Matko nadziei i Pociecho migrantów.
Co do samej konstrukcji Litanii to są m.in. trzy wezwania ze starej Litanii do Wszystkich Świętych - Święta Maryjo, Święta Boża Rodzicielko, Święta Panno nad pannami. Są wezwania nawiązujące do macierzyństwa Niepokalanej, Jej dziewictwa, wezwania o korzeniach biblijnych jak Arko Przymierza czy Wieżo z kości słoniowej, a na koniec mamy wezwania odnoszące się do królewskiej godności Matki Bożej.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tajemnica Szczęścia - trudna modlitwa przynosząca wielkie owoce

Jak odmawiać Nowennę do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły?

Jak odmawiać Nowennę Pompejańską?